Rezervujte si své místo na plánovaném eventu - Snídaně s AI
Více informací
ICT NWT s.r.o.

Ztráta dat jako novodobá apokalypsa aneb Proč zálohovat

Jak cenné jsou zálohy, pochopíte, až když je skutečně potřebujete. Často na nich totiž závisí život vaší společnosti. Buďte připravení. V autě také vozíte rezervní pneumatiku „kdyby náhodou“. Obezřetnost se zkrátka vyplatí a statistiky to jen potvrzují.

Podle nedávných výzkumů vytvoříme za jediný den kolem 2,5 mld. GB dat. A to už je pořádné číslo. Znepokojivější je ale fakt, že 70 % z nás o ně brzy zase přijde. Důvody jsou různé. Někdy je na vině pouhá nedbalost (náhodné smazání), jindy selže systém nebo disk. A často v tom jedou i zákeřné viry, požár, anebo jiná nečekaná katastrofa. Ztráta dat je pro firmy novodobou apokalypsou, kterou 60 % z nich neustojí.

 

Selhání hardwaru (31 %)

Každý z nás už někdy přišel o nějakou tu fotku nebo dokument, který se nenávratně ztratil v hlubinách počítačového matrixu. Studie ukazují, že 46 % uživatelů má obdobnou zkušenost minimálně jednou ročně. Když se důkladně podíváme na příčiny ztráty dat, zjistíme, že na tom má 31% podíl selhání hardwaru/systému. Většina lidí je přesvědčená o tom, že jsou jejich data v bezpečí na pevném disku, ale neuvědomují si, že i disky mají svou životnost, která je značně snížena opotřebením.

 

Lidská chyba (29 %)

Lidská chyba je běžnou příčinou ztráty dat. Dělí se na dva nejčastější typy – prvním je kliknutí na tlačítko odstranit nebo formátovat a druhou je nehoda při přenosu nebo práci s diskem vedoucí k mechanickému poškození. Často je také nevhodně zvolené místo, na kterém se disk uchovává.

 

Virus, malware nebo ransomware (29 %)

Jedním z největších likvidátorů firemních dat je vyděračský program ransomware, jehož útoky za poslední dobu vzrostly až o 46 %. Podobných „lahůdek“ je ale daleko více. Téměř 35 % IT specialistů, kteří se ve firemním prostředí setkávají s únikem dat, řeší problém s malwarem.

 

Jak předejít ztrátám?

  • Pro ochranu před ransomwarem se jako efektivní řešení ukázalo zálohování 3-2-1-0.
  • Jako „prevenci“ hackerských útoků doporučujeme používat firewall v systému a udržet kontrolu škodlivých aktivit.
  • Zařízení pro ukládání dat je vhodné uchovávat v bezpečných, suchých a bezprašných prostorách.
  • Nepodceňujte ani zámky na serveru, skladování a síťové skříně.
  • Používejte programy na ochranu proti virům a udržujte je aktualizované.
  • Buďte opatrní s podezřelými e-maily.
  • Vytvořte si (a otestujte) strategii pro obnovu dat.
(c) 2024 ICT NWT s.r.o.