Jak cenné jsou zálohy, pochopíte, až když je skutečně potřebujete. Často na nich totiž závisí život vaší společnosti. Buďte připravení. V autě také vozíte rezervní pneumatiku „kdyby náhodou“. Obezřetnost se zkrátka vyplatí a statistiky to jen potvrzují.
Podle nedávných výzkumů vytvoříme za jediný den kolem 2,5 mld. GB dat. A to už je pořádné číslo. Znepokojivější je ale fakt, že 70 % z nás o ně brzy zase přijde. Důvody jsou různé. Někdy je na vině pouhá nedbalost (náhodné smazání), jindy selže systém nebo disk. A často v tom jedou i zákeřné viry, požár, anebo jiná nečekaná katastrofa. Ztráta dat je pro firmy novodobou apokalypsou, kterou 60 % z nich neustojí.
Každý z nás už někdy přišel o nějakou tu fotku nebo dokument, který se nenávratně ztratil v hlubinách počítačového matrixu. Studie ukazují, že 46 % uživatelů má obdobnou zkušenost minimálně jednou ročně. Když se důkladně podíváme na příčiny ztráty dat, zjistíme, že na tom má 31% podíl selhání hardwaru/systému. Většina lidí je přesvědčená o tom, že jsou jejich data v bezpečí na pevném disku, ale neuvědomují si, že i disky mají svou životnost, která je značně snížena opotřebením.
Lidská chyba je běžnou příčinou ztráty dat. Dělí se na dva nejčastější typy – prvním je kliknutí na tlačítko odstranit nebo formátovat a druhou je nehoda při přenosu nebo práci s diskem vedoucí k mechanickému poškození. Často je také nevhodně zvolené místo, na kterém se disk uchovává.
Jedním z největších likvidátorů firemních dat je vyděračský program ransomware, jehož útoky za poslední dobu vzrostly až o 46 %. Podobných „lahůdek“ je ale daleko více. Téměř 35 % IT specialistů, kteří se ve firemním prostředí setkávají s únikem dat, řeší problém s malwarem.